CCA

CCA Philosophy

CCAs are an integral part of our students’ holistic and well-rounded education. They help nurture in students, qualities such as resilience, tenacity, confidence and perseverance which prepare them to adapt and thrive in a rapidly changing world.

Our Vision

Every Brooksian attaining their G.O.A.L.S. through CCA
(Personal GrowthOvercome challenges, Achieve personal and team success, discover the Leader in you and Serving the school and Community)

Our Mission

To develop students who believe in themselves, find value and strength in commitment and teamwork and able to overcome challenges in pursuit of success.

CCA Objectives

  1. Develop experiential learning opportunities through participation in one of the four categories of CCA : Uniformed Group, Sports, Performing Arts and Clubs and Societies
  2. Progression of development in skills and abilities through structured levels of attainment and opportunities for competition within each year over 4-5 years
  3. Provides balance development through social emotional, cognitive, moral, physical and aesthetic domains.

CCA Information & Teachers-in-charge 2018

Sports & Games

S/N

CCA

Dates

Teacher-in-charge

Venues

1

Badminton Team

Tuesday

 3.30pm-5.30pm

Friday

2.30pm-6.00pm

Mr Paul Tham (Advisor) 

Mr Timothy Chong (I/C)

Ms Premila D/O Dhanabal (2I/C) 

Ms Nurnadia Binte Abdolah

Ms Ng Shou Jin

Hall

2

 

Basketball Team

 

 

 Boys:

Monday

3.30pm-6.30pm

Wednesday

3.30pm-6.00pm

Mr Paul Tham (Advisor)

Mdm Au Lai Fei (Boys I/C)

Ms Kerina Tan

Basketball Courts

 

 Girls:

Wednesday

3.00pm-6.00pm

Friday

3.00pm-6.00pm


Ms Sumithra Nair  (Girls I/C)

Mrs Celine Goh

3

Floorball Team

 

 Monday & Wednesday

 3.30pm-6.00pm

 

Mr Paul Tham (Advisor)

Mr Eng Sze Shean (I/C)

Ms Sarinah (2I/C)

Ms Siti Nadiah

Ms Carolyn Quek

Hall 

4

Rugby Team

 

Tuesday & Thursday

3.30pm-5.30pm

 

Mr Paul Tham (Advisor)

Ms Sangeeta (I/C)

Ms Stephanie Kok (2I/C)

Ms Lau Shu Wei

Mr Lim Chee Tiong

School Field

 

 

Uniformed Groups

S/N

CCA

Dates & Venues

Teacher-in-charge

Venues

1

Boys’ Brigade

Friday

1.30pm-3.30pm

Alternate Saturday

9.00am-12.00pm

Mr Paul Tham (Advisor)

Mr Huang Kee Hong (BB I/C)

Mr Janson Yong (BB 2I/C)

Mr Gary Sim

Ms Isabel Ho (GB I/C)

Boys’ Brigade Room (In the Canteen)

2

Girls’ Brigade

Friday

1.30pm-3.30pm

Alternate Saturday

8.30am-12.00pm

Girls’ Brigade Room

3

National Cadet Corps (Air)

Friday

2.30pm-5.30pm

Mr Paul Tham (Advisor)

Mr Toh Chin Hwee (I/C)

Mr Shaun Tan (2I/C)

Mr Andrew Shen

Ms Nur Fadillah

NCC Room
(In the Canteen)

4

National Police Cadet Corps

Friday

2.30pm-5.30pm

Mr Paul Tham (Advisor)

Ms Jane Lee (I/C)

Ms Jemimah Tan (2I/C)

Mdm Dian Farhana

Mr Kenneth Yong

NPCC Room
(In the Canteen)

5

Red Cross Youth

Friday

3.30pm-6.00pm

Mr Paul Tham (Advisor)

Mr Sanjay (I/C)

Mdm Nuraida

Mr Timothy Ting

Ms Nuruljannah

Red Cross Room
(In the Canteen)

 

Clubs and Societies

S/N

CCA

Dates

Teacher-in-charge

Venues

1

Youth Flying Club

Monday

 3.30pm-6.00pm

Friday

2.00pm-6.00pm

Mr Paul Tham (Advisor)

Mr Foo Weng Choy (I/C)

Mr Quah Wai Kuan (2I/C)

Mr Liow Kum Wah

Mr Annamalai Kumar

The Hangar and Hall

2

Infocomm Club

Thursday

 3.15pm-5.45pm

 

 

Mr Paul Tham (Advisor)

Ms Ng Puay Hoon (I/C)

Mr Alex Tok

Ms Lee Wen Lin

IT Room 1

 

3

AVA Club

Monday

3.15pm-5.15pm

Mr Paul Tham (Advisor)

Mr Ng Lian Sin Alex  (I/C)

Mr Kesavan (2I/C)

Mr Shahrin Mansor

Control Room

4

Outdoor Adventure Club

Tuesday & Thursday

 3.15pm-5.15pm 

Mr Paul Tham (Advisor)

Mr Alex Ang (I/C)

Ms Wendy Lee

Brooksian Lodge

 

Visual & Performing Arts

S/N

CCA

Dates

Teacher-in-charge

Venues

1

Concert Band

Tuesday & Thursday

3.00pm-6.00pm

Mr Eddy Norisman Ismail (Advisor)

Ms Chee Yuan Leng (I/C)

Mr Gavin Ler (2I/C)

Ms Siti Liana

Ms Lin Kaili

Music Room

2

Drama Club

Monday

3.15pm-5.45pm

Wednesday 

2.15pm-4.15pm

or

Thursday

4.00pm-6.00pm

Mr Eddy Norisman Ismail (Advisor)

Miss Diana Ghazali (I/C)

Ms Nur Sakinah (2I/C)

Ms Audrey Chong

Ms Lim Wan Yee

MPH (Beside the Canteen) & Humanities Room

3

Guzheng Ensemble

Monday

3.15pm-5.45pm

or

Wednesday

2.15pm-5.45pm

Friday

1.00pm-4.00pm

Mr Eddy Norisman Ismail (Advisor)

Ms Lin Lin (I/C)

Mdm Ma Ying (2I/C)

Mdm Tang Weng Yee

Ms Nurul Ezza

Guzheng Room

4

Modern Dance

 

Monday

3.15pm-5.30pm 

Friday

1.00pm-4.00pm

Mr Eddy Norisman Ismail (Advisor)

Mrs Cinda Toh (I/C)

Ms Salihah (2I/C)

Mdm Zuraidah

Ms Rosnani

Dance Studio

5

Photography Club

Monday

3.15pm-5.45pm

Mr Eddy Norisman Ismail (Advisor)

Ms Joscelin Chew (I/C)

Mr Muhammad Khairi (2I/C)

EBS Room

6

Environmental Art Club

Monday

3.15pm-6.00pm

Mr Eddy Norisman Ismail (Advisor)

Ms Aryssa Ngoh (I/C)

Ms Michelle Tan (2I/C)

Mr Tang Kin Hua

Art Room 2